Szkoła Podstawowa w Łempicach

 

Nawigacja

SZKOŁA W RUCHU

  • DENTOBUS W SZKOLE

    7 i 8 marca 2019 roku Szkołę Podstawową w Łempicach odwiedzi Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. W trakcie wizyty w Dentobusie uczniowie otrzymają przegląd stomatologiczny oraz zabiegi z zakresu profilaktyki (fluoryzacja, usuwanie kamienia, piaskowanie), zostanie także przedstawiony plan leczenia.

    Każde dziecko (do 18 roku życia) będzie mogło skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia. Część rodziców wypełniła już stosowne oświadczenia, które otrzymali od nauczycieli z początkiem roku szkolnego – dzieci, których oświadczenia zostały już zgromadzone będą przyjmowane w Dentobusie w pierwszej kolejności.

    Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia Podlaski Oddział Wojewódzki w Białymstoku: Dentobus jest w pełni wyposażonym gabinetem stomatologicznym. Są w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne, w tym m.in. wizyty adaptacyjne, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci i młodzieży do 18. r.ż. przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego.

    Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej na próchnicę choruje prawie 60% trzylatków, a statystyczny pięciolatek ma 5 chorych zębów. Zdaniem lekarzy dentystów, w leczeniu stomatologicznym dzieci najważniejsza jest profilaktyka. Działanie „Dentobusu” umożliwi m.in. wczesne wykrywanie próchnicy i wad zgryzu.

  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    W czwartek 17 stycznia 2019r. nasza szkoła przygotowała  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pięknie udekorowano aulę i  przygotowano słodki poczęstunek, by niecodziennych gości należycie przyjąć. Dyrektor szkoły pani Agnieszka Mańko-Moczulska powitała gorąco wszystkich przybyłych, a Solenizantom złożyła  serdeczne życzenia. Obecna na uroczystości radna pani Agata Koc również skierowała do Babć i  Dziadków  gratulacje i życzenia.  Przedszkolaki i uczniowie przedstawili na scenie radosny, ciekawy i kolorowy  program specjalny dla Babć i Dziadków, którzy nie szczędzili swoim pociechom braw, zachwytu i uśmiechu. Gościom odśpiewano gromkie  „Sto lat”. Po czym dzieci  wręczyły  im laurki, kwiaty, upominki . Następnie pani Sylwia K. poprowadziła  dla Babć i Dziadków -z udziałem wnucząt- konkurs, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
    To był dobrze i pięknie spędzony czas. A zatem –Niech koło życia toczy się dalej.

  • CHOINKA 2019

    W sobotę 12 stycznia 2019r. aula naszej szkoły wypełniła się po brzegi ludźmi, którzy chcieli w niej miło spędzić popołudnie. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Dzieci, młodzież i dorośli tańczyli tak długo, póki uczniowie nie zasiedli o 17.00 do poczęstunku. Po krótkiej przerwie kontynuowano  zabawę taneczną w połączeniu z konkursami. Wielką radość sprawiło uczniom „rzucanie śnieżkami” i przeciąganie liny - dziewczęta kontra chłopcy. Maluchy z niecierpliwością oczekiwały na przybycie Mikołaja. Zanim jednak Siwobrody dojechał do Łempic, najpierw na scenie zaprezentowano widowisko, na które złożyły się występy  przedszkolaków (piosenki, scenki, poleczka) oraz rytmiczne, pełne ekspresji tańce starszych uczniów  w strojach przykuwających uwagę widzów, a także  Kabareton w wykonaniu uczniów klas 4-5 i 7-8. Każdy znalazł coś dla siebie. Zwieńczeniem zabawy była wizyta Gościa z Laponii, który wraz z oddanymi mu  pomocnikami obdarowywał grzecznych  prezentami. Po odjeździe Mikołaja grupa chętnych bawiła się jeszcze na parkiecie w rytmie wybieranych przez siebie piosenek.
    Podziękowania za stworzenie wspaniałej atmosfery należą się wszystkim uczestnikom i organizatorom  imprezy.

  • WIGILIA 2018

    18 grudnia 2018r. w naszej szkole odbyła się wieczerza wigilijna. Do pięknie udekorowanego i bogatego w tradycyjne potrawy stołu zasiedli: uczniowie kl.1-8, przedszkolaki, nauczyciele, rodzice i oczywiście goście: ksiądz proboszcz, burmistrz Ciechanowca, radni oraz emerytowana nauczycielka. Spotkanie opłatkowe wypełnione uśmiechami i świątecznymi życzeniami  osób zgromadzonych w szkolnej auli poprzedzone zostało wystąpieniami dyrektora szkoły pani Agnieszki Mańko-Moczulskiej oraz burmistrza Ciechanowca pana Eugeniusza Święckiego.
    W trakcie uroczystości uczniowie z gwiazdą kolędniczą zaprezentowali  na scenie jasełka pod hasłem „Wesołą nowinę, bracia, słuchajcie”. Opowiedzieli i wyśpiewali historię narodzenia Jezusa.  Następnie dziewczęta z klasy 5 zagrały na fletach, a uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali kolędy i pastorałki,  ubogacając  klimat wieczerzy wigilijnej. Na zakończenie spotkania młodzież szkolna wręczyła  gościom upominki w postaci szyszkowych choineczek, natomiast  uczniowie otrzymali czekolady sponsorowane przez Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu.
    Uroczystość minęła w ciepłej, serdecznej atmosferze.
    Wszystkim życzymy Wesołych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!

  • MIKOŁAJKI 2018

     6 grudnia 2018r. przybył do nas Święty Mikołaj. Wyraźnie był zaskoczony, gdy ujrzał przed sobą niemałą gromadkę osób ubranych w czerwone czapki z pomponem, czerwone i ze świątecznymi motywami swetry, bluzki, bluzeczki, sukieneczki. Na powitanie Gość wysłuchał piosenki w wykonaniu uczniów klasy I. Wszystkich serdecznie pozdrowił i pochwalił za zachowanie. Największą radość sprawił przedszkolakom. Wszystkich też obdarował  paczuszkami, które skrywały różnorakie pyszności. Obiecał, że pojawi się na szkolnej choince i że za rok na pewno też będzie o nas pamiętał.

  • Z WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

    W środę 28 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły klas IV-V wraz z nauczycielami i rodzicami gościli w nowej bibliotece miejskiej w Ciechanowcu. Na początku dzieci zagrały w bilard i piłkarzyki, a następnie obejrzały salę kinową.  Później zwiedziliśmy przestronną, pięknie oświetloną bibliotekę. Poznaliśmy jej księgozbiór, miejsce, w którym można skorzystać z księgozbioru podręcznego, jak również stanowiska komputerowe. Oglądaliśmy książki i czytaliśmy  ich fragmenty. Część uczniów skorzystała z okazji i wypożyczyła wybraną lekturę do domu. Zanim jednak się rozstaliśmy, panie bibliotekarki  sprawdziły naszą wiedzę na temat różnych autorów, utworów i ich bohaterów. Nieskromnie chyba możemy dodać, że wiele już wiemy, ale pracy jeszcze niemało jest  przed nami.
                  Za miłe przyjęcie nas w bibliotece serdecznie dziękujemy!

  • JESIENNY TYDZIEŃ UŚMIECHU I ZABAWY 2018

    W ostatnim tygodniu listopada, tj. 26.11.2018r. – 30.11.2018r. uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach i akcjach w ramach szkolnego Jesiennego Tygodnia Uśmiechu i Zabawy. W poniedziałek  skupili się na ciekawych doświadczeniach chemiczno-fizycznych prowadzonych przez uczniów klasy VIII. Wtorek przebiegał pod hasłem „Co jest w życiu ważne”, czego efektem było wypracowanie kodeksu wartości i stworzenie prac plastycznych w zakresie tej tematyki. Środkowy dzień tygodnia poświęcono warsztatom kulinarnym, których celem było jak najlepsze i najciekawsze wykorzystanie owoców i warzyw w posiłkach. Tego dnia uczniowie również recytowali i czytali utwory patriotyczne.  Było więc i pysznie, i wzniośle. Szkolne andrzejki wypadły w czwartek. Przedszkolaki i uczniowie uczestniczyli w zabawie tanecznej, w konkursach z nagrodami. Nie zabrakło oczywiście wróżb i słodkiego poczęstunku. W piątek uczniowie obejrzeli film edukacyjny i brali udział w pogadance na temat bezpiecznego korzystania z  Internetu.
                       Tydzień minął bezpowrotnie, ale wesoło, przyjemnie i …kształcąco.

  • WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

          W dniach 29.10.2018r. - 16.11.2018r.uczestniczyliśmy w  akcji ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” przy współpracy z GREEN OFFICE ECOLOGIC sp. z o.o. W związku ze zbiórką elektrośmieci  Samorząd Uczniowski przeprowadził  w I etapie akcji szeroką kampanię informacyjną (ulotki  rozdane dla dzieci, plakaty na tablicach informacyjnych w pobliskich miejscowościach, gazetka informacyjna SU, strona internetowa szkoły). Wyznaczone zostało również miejsce składowania elektrośmieci i osoby odpowiedzialne za tę zbiórkę. Akcja spotkała się z bardzo dużym odzewem lokalnej społeczności. Zebrano 1470kg elektrośmieci. Odbiór  przez pracowników GOE nastąpił 21.11.2018r. Nasza społeczność udowodniła, że dba o czystość środowiska. W nagrodę otrzymaliśmy bon o wartości 294zł na zakup sprzętu sportowego lub atykułów biurowych.

  • "BYĆ POLAKIEM TO STAN UMYSŁU"- "DYWIZJON 303"

    W piątek 16 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami  wybrali  się do kina w Ciechanowcu na seans filmowy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.  Nowy film w nowej sali kinowej to prawdziwa przyjemność . Pierwsze wrażenia , a są one bardzo pozytywne, mamy już za sobą.
    My, Polacy,  nie musimy dziś przelewać krwi za ojczyznę. Współczesny  patriotyzm to sumienna nauka i praca, bycie dobrym człowiekiem, duma z bycia Polką i Polakiem.
      Ci z nas, którzy przeczytali powieść reportażową Arkadego Fiedlera chylą czoła przed dokonaniami  polskich lotników w Bitwie o Anglię 1940 roku. Przyszła pora, że  poznaliśmy  bohaterów, ich marzenia, emocje, działania na  ekranie kinowym. Każdy z nas na swoją miarę i swoje oczekiwania  przeżył film inspirowany dziełem Fiedlera.  Zwrócił uwagę na różne aspekty filmu. Na aktorskie kreacje, na podniebne walki, dialogi, symboliczne sceny  czy muzykę. O przesłaniu pamiętają wszyscy – to polskim lotnikom zawdzięczamy tak wiele, także  w XXI wieku. Uczmy się od nich przyjaźni i oddania sprawie, bo prawdziwe wartości nigdy nie przemijają.

  • SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

    16 listopada 2018r. w szkole gościliśmy  przedstawicieli Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem. Rozmawialiśmy o naszym bezpieczeństwie. Wiemy, jak działa czujka gazu ratująca życie  ludziom, poznaliśmy działanie gaśnicy proszkowej i cel jej stosowania. Znamy doskonale numery alarmowe  i  zasady udzielania pierwszej pomocy  poszkodowanym, za co zostaliśmy pochwaleni przez  pana prowadzącego zajęcia.  Po raz kolejny ćwiczyliśmy na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową dorosłego i dziecka), ułożenie ciała poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. I mali, i duzi wiedzą więc, jak należy reagować w sytuacji zagrażającej  zdrowiu i życiu człowieka.

  • W 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

    Radość, wzruszenie, refleksje towarzyszyły nam w sposób szczególny w piątkowe południe
    9 listopada 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła uczciła to niezwykłe święto, wspominając wierszem i pieśnią patriotyczne czyny naszych  przodków oraz odwołując się do myśli na temat współczesnego patriotyzmu. O godz. 11.11 w odświętnie udekorowanej  szkole „Mazurkiem Dąbrowskiego” -w pełnej wersji- rozpoczęliśmy  akademię, którą przygotowali uczniowie klas 4-8 pod kierunkiem p.  K. Laskowskiej, p. M. Chojnowskiej i p. B. Rusiniak. Później kl.8 przedstawiła przygotowaną pod okiem nauczyciela historii prezentację multimedialną „Twórcy Niepodległej”. Następnie cała społeczność szkolna wraz z rodzicami naszych uczniów i innymi gośćmi uczestniczyła we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych „Niepodległej śpiewajmy”.  Cieszmy się wolnością Biało-Czerwonej , która „jest nam dana i zadana”.

  • MUZEUM W TERENIE. ETNOGRAFICZNE REMINISCENCJE FILMOWE

    24 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole Panią Małgorzatę Jaszczołt kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie wraz ze współpracownikami.  W ramach projektu „Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe społeczność szkolna wraz z gośćmi ze wsi Łempice   i Kobusy  uczestniczyła w projekcji filmu „Ligawka” nagranego w Łempicach w 1982roku z udziałem pana Antoniego Łempickiego. Dzieło dokumentowało technikę wyrobu i posługiwania się  ligawką.
     Później wzięliśmy udział w warsztatach „I ty możesz zostać etnografem” prowadzonych przez Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”. Odkrywaliśmy tajniki zawodu, „podróżowaliśmy” po Polsce, tworząc z różnych elementów mapę odbytej wspólnie z grupą wyprawy  etnografa - amatora.  Świetnie się przy tym bawiliśmy. Nie zabrakło nam wyobraźni, pomysłów i humoru. Jednego tylko żałujemy – zbyt krótko trwała niezwykła wycieczka z walizką etnografa.
    Do zobaczenia więc z prowadzącą warsztaty - panią etnograf - na autentycznym  szlaku w Polsce.

  • UCZĘ SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI

    18 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami Policji. Uzmysłowili sobie, czym jest prawo i odpowiedzialność, czym jest demoralizacja i czyn karalny. Kto, kiedy i dlaczego odpowiada za swe zachowanie. Poznali wiele ważnych terminów oraz jak należy reagować w różnych sytuacjach. Dowiedzieli się, że nieznajomość prawa, nie zwalnia nikogo od odpowiedzialności za czyny. Nieletni to też człowiek, który ma prawa i obowiązki. Przede wszystkim na miarę swoich możliwości dba o swoje bezpieczeństwo.

  • RAJD ROWEROWY

    W środę 17.10.2018r. uczniowie klas 5-8 wraz z opiekunami wyruszyli na rajd rowerowy w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Trasa rajdu wiodła z Łempic przez Koce do Winny i z powrotem. Pogoda była wyjątkowo piękna. Podziwialiśmy złotą polską jesień, urodę naszych pól, lasów i łąk, dróg i ścieżek oraz przydrożnych krzyży i kapliczek. Dotarliśmy do dawnej szkoły podstawowej w Winnie Chroły, w której obecnie znajduje się muzeum szkoły i muzeum zabawek. Wszystkie eksponaty szkolne, łącznie z zapisanymi uczniowskimi zeszytami, wzbudziły nasze zaciekawienie. Dawne ławki, piórniki, kałamarze, przedmioty „dyscyplinujące uczniów”, a nawet… lampy naftowe, telewizory, radia, adaptery z pocztówkowymi płytami oraz ciekawe informacje z ust  pani przewodnik na temat szkoły zadziwiały nas. Frajdą dla nas- współczesnych uczniów- było poklęczeć na grochu w kącie klasy i zasiąść w …oślej ławce. A pierwsze piętro z pokojami pełnymi przeróżnych zabawek z minionych lat? Kto tam jeszcze nie był, niech żałuje i niech jak najprędzej nadrobi zaległości. Warto posłuchać – tak jak my - dawnej MP3, czyli…pozytywki.
     Byliśmy także na placu przy remontowanym kościele parafialnym, którego wnętrze już niedługo zobaczymy w całej okazałości.  Później złożyliśmy hołd polskim bohaterom Niepodległej, zapalając znicz przy grobie nieznanego żołnierza, odwiedzając groby na  cmentarzu parafialnym. Podróżując śladami przeszłości, śpiewaliśmy patriotyczne piosenki.
    Czasem tak trudno uwierzyć, że to , co piękne i historyczne, mamy na wyciągnięcie ręki. Ojczyzna zaczyna się właśnie tutaj!

  • LEGO - ZABAWA Z HISTORIĄ I ARCHITEKTURĄ

    12.10.2018r. w ramach projektu „Znam zabytki  mojej gminy” uczniowie spotkali się w szkolnej auli z instruktorem Fundacji Nowoczesny Konin.  Po krótkim wprowadzeniu do tematu uczniowie  w grupach  tworzyli model świątyni w Pobikrach. Każdy zaangażował się pełną parą. Emocji  i zabawy było przy tym niemało. Niektórzy niesłusznie powątpiewali, czy aby tak piękny obiekt sakralny, można w tak  krótkim czasie idealnie odwzorować.  Prowadzący zajęcia pomógł uczniom uwierzyć w ich siłę myślenia, przetwarzania danych o obiekcie i zdolności techniczne . I oto kilkadziesiąt minut później  z klocków Lego zbudowano  zabytkowy kościół.  
                Młodzi „architekci” z dumą i podziwem spoglądali na ich wspólnie wypracowane dzieło.  Szkoda tylko, że  obiekt  z Lego ma krótki żywot. Na szczęście pozostaną nam wspomnienia z  fascynujących warsztatów. Jesteśmy dumni, że autentyczny- neogotycki kościół w Pobikrach- perła Podlasia- ku radości społeczności naszego regionu  góruje nad okolicą i służy ludziom od wieków, stanowiąc  nasze dziedzictwo

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ, ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2018

    11 października 2018r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji pani dyrektor skierowała  słowa do rodziców i uczniów,  a następnie złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody oraz podziękowania. Następnie Burmistrz Ciechanowca  za sumienną pracę, zaangażowanie w rozwijanie naszej szkoły wręczył nagrodę pani dyrektor Agnieszce Mańko-Moczulskiej.

    Później na scenie szkolnej pojawili się uczniowie kl.I i III z montażem słowno-muzycznym „Całe życie jest szkołą” przygotowanym przez panie: Sylwię Kujawską, Joannę Cieśluk, Dorotę Koc. Młodsi złożyli uroczyste ślubowanie pierwszoklasisty, a trzecioklasiści obdarowali ich pamiątkowymi poduszkami z napisem „Ślubowanie”.  Aby rozbawić gości i całą społeczność szkolną, uczniowie najstarszych klas zaprezentowali humorystyczną scenkę o posiedzeniu rady pedagogicznej. Samorząd uczniowski zadbał również o oprawę muzyczną uroczystości i życzenia z okazji DEN. Czerwone róże symbolizowały wdzięczność dziatwy szkolnej okazaną pracownikom naszej szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców na ręce pani dyrektor przekazała życzenia i wręczyła kwiaty wraz z podziękowaniami.

  • REKONSTRUKTO

    Grupa historyczna „Rekonstrukto” już kolejny raz zawitała w progi naszej szkoły. 9 października 2018r. starsi uczniowie mogli sobie wiele przypomnieć o wydarzeniach z dziejów naszej ojczyzny, o historycznych strojach i militariach. Młodsi przy wsparciu i zaangażowaniu starszych poznawali historię naszej dużej ojczyzny i jej symbole. Zaproszeni na scenę uczniowie prezentowali dawne kostiumy, chętnie próbowali fechtunku.  Na własnej skórze poczuli, co to jest żołnierska musztra. W tej kwestii wiele jeszcze trzeba poćwiczyć, ale przecież wszystko przed nami. Na zakończenie pokazu „Szlakiem Niepodległej” wszyscy mogliśmy dotknąć broni, przymierzyć żołnierskie stroje, zrobić pamiątkowe fotografie. To ważne, by pamiętać o narodowej przeszłości.

  • W HOŁDZIE BOHATEROM

    17 września 2018r. - uroczystym apelem uczciliśmy pamięć o bohaterach Kampanii Wrześniowej 1939r., od których uczyć się powinniśmy postawy patriotycznej. Wieluń, Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna, bitwa nad Bzurą to miejsca bitew i chwały polskiego żołnierza walczącego  i nierzadko umierającego za kraj. Wierszami i pieśniami poświęconymi ojczyźnie oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy heroicznie walczyli za wolność naszą i waszą. Przypomnieliśmy sobie trudne i piękne karty z naszej polskiej historii. W 100-lecie Niepodległej skupiliśmy się na wartościach typu: patriotyzm, poświęcenie, solidarność, wolność  i odpowiedzialność. Jesteśmy dumni z narodowej przeszłości, ale i teraźniejszości, którą również i my młodzi wespół z dorosłymi tworzymy.

  • NARODOWE CZYTANIE 2018

    W piątkowy poranek 6.09.2018r. czytaliśmy fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jako młodzi czytelnicy dobrze  poradziliśmy sobie z lekturą tegoż dzieła. Każdy uczeń mógł zmierzyć się z niecodziennym  wyzwaniem. Satysfakcją napawał fakt, że włączyliśmy się w akcję Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenta Polski.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    W poniedziałek 3.09.2018r. uroczystą mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Następnie w auli szkolnej spotkaliśmy się w większym niż dotąd składzie przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i rodziców. Po wakacyjnym wypoczynku przedszkole i ośmioklasowa szkoła pełną parą ruszy do realizacji różnorodnych zadań, obowiązków i zabawy edukacyjno-wychowawczej. W roku obchodów 100-lecia Niepodległej ze szczególną pieczołowitością kształtować będziemy postawy patriotyczne w szkole, która poszerzyła swe warunki lokalowe i wzbogaciła się o nową bazę edukacyjną i opiekuńczą.

strona: